Карпатами подорожі та походи

Тустань. Середньовічна фортеця на скелях

тустань

Тустань

Тустань

Тустань

Тустань

Тустань

Тустань

Тустань

Унікальна Середньовічна Фортеця

Тустань – це пам’ятка природи, архітектури та археології національного значення, на скельному комплексі якої у IX-XIII ст. існувало дерев’яне місто-фортеця.
Архітектурно-археологічні дослідження фортеці Тустань, які проводить Михайло Рожко із 1971 р., привели до відкриття невідомого раніше у слов’янському світі нового виду середньовічної наскельної фортифікації. ...


На скелях зафіксовано понад 4000 пазів та врубів, які дають унікальну можливість однозначної реконструкції дерев’яної забудови в тривимірному просторі, включно з профілем даху, із загальною висотою житлової забудови 25 м, пази дозволяють визначити висоту наземних оборонних стін, що становила 13-15 м.
Могутня фортеця, збудована на трьох скельних групах, та оборонні споруди Тустані розміщувались на північному сході від сучасного села Урич у Львівській області.

Фортеця неодноразово горіла, проте відроджувалася знову і знову. Науковцям відомо 5 будівельних періодів, коли її зовнішній вигляд повністю змінювався не лише за своїми розмірами, але й за висотою і характером дерев’яних конструкцій, зведених на скелях. Приблизний вигляд цього об’єкту в час його найбільшого розквіту станом на XIII століття, із достовірністю 90%, запропонував у гіпотетичній реконструкції Михайло Рожко.
Як засвідчили археологічні дослідження цієї території, сучасна поверхня була на 2-3 метри вища від колишньої, таким чином, намул чи культурний шар на цій території ставів виріс до трьох метрів. Залишки дамби мають набагато кращий стан збереження ї своє продовження з південного боку, з боку скельної групи Жолоб. Поблизу воріт i в’їзду на територію були розміщені і перші сторожеві приміщення воїв Тустані.
Саме тут вдалося знайти залишки вогнища і напівземлянки, яка вказує на те, що тут були додаткові господарські і сторожеві споруди.

Top